KULU’NUN TARİHÇESİ

Tarihi Cilalı Taş Devri’ne dayanan, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Galat, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerini yaşamış, İç Anadolu Bölgesi’nin ortasında Konya iline 150 km Ankara iline 100 km olan bir ilçedir. Kulu adını göçebe bir toplumun lideri olan kulubey’ den almıştır. Zamanla adı kulu olarak kalmıştır 1954 yılında ilce olmuştur. Kuluboğlu Mustafa Bey ve beraberinde getirdiği aileler 1600’lü yıllarda Afyon Karabağ dolaylarından kaçak olarak gelerek Kulu’yu kurmuşlardır. (Devrim Sönmez, Eskiçağlardan günümüze Kulu, Konya, 2004, Dizgi ofset) Osmanlı Devleti zamanında burada Atçeken (Esbkeşan) oymakları yaşamışlar ve Osmanlı Ordusu’na lojistik destek sağlamışlardır.Günümüzde hala Atçeken soyadını taşıyan aileler ilçede yaşamaktadır. 1642’de Osmanlı İmparatorluğu Turgud ve Bayburd Kureyşözü bölgelerini birleştirip Kulu bölgesine ismini vermiştir (Atçeken Oymakları•Tez•Prof. Dr.H.Basri Karadeniz) İlçenin yerli halkının büyük bir kısmı yörüktür. İlçeye daha sonraları Doğu’nun muhtelif yerlerinden gelen kürt aşiretler (Rişvan aşireti,Şeyhbizinli Aşireti vs.) yerleştirilmiştir. 1853•1856 Osmanlı•Rus Kırım savasından sonra Anadolu’ya göç eden Nogay Türklerinin büyük bir kısmı ilçeye ve çevresine yerleştirilmişlerdir.
Kozmopolit bir yapıya sahiptir. İlçe halkı Yörükler, Kürtler, Nogaylar, Türkmenlerden oluşmuştur.
İlçeye bağlı Kozanlı ve Karacadağ Kasabasında(Mahallelerinde) , Altılar ve Yaraşlı köyünde (Mahallelerinde) tarihi mağaralar bulunmaktadır. Ayrıca İlçenin 4 km. doğusundaki Düden Gölü 183 çeşit kuşu barındıran bir doğa harikasıdır.
Kozanlı yakınlarındaki Gökgöl de hem çok sayıdaki kuş türünün gözlenebildiği doğal bir güzellik, hem de her yıl yapılan şenlikleriyle halkın uğrak ve mesire yeri durumundadır. Temmuz ayında. İsveç’te kalabalık bir Kululu toplumu yaşamakta olup, ilçe ile bu ülke arasında Emirdağ•Belçika ilişkisine benzer bir olgu oluşmuştur. Bir suikastta hayatını kaybeden Eski İsveç Başbakanı Olof Palme’nin anısına, Olof Palme ismi ilçedeki bulvar ve parklara verilmiştir.
İlçede yeni okul yapımlarına başlanılmıştır.Kulu’da eğitim için ilçede buluna okullarda yenileme çalışmaları yapılmış olup.Bu ilçenin en eski okulu olan Merkez İlkokulu 1932 yılında kurulmuş olan bu okul yıllar sonra taşınmıştır.Kulu’nun nüfusu yaz aylarında 2 katına çıkmaktadır.

Adres
Camii Kebir Mahallesi , Atatürk Caddesi No : 1 , 42770 Kulu/Konyaİletişim
Email: bilgi@kulu.bel.tr  
Telefon : 444 95 84
Fax: 0332 641 21 50

LİNKLER

Ana Sayfa
Kurumsal
Başkan
Kulu
Projeler
Sık Sorulan Sorular
Diğer Linkler